پیشنهاد ویژه سرورهای اجاره به شرط تملیک با سی پی یو های نسل جدید E5-2660 با راه اندازی سرویس های جدید فراسو و زیر ساخت 80 گیگابیتی فراسو به همراه DDoS Protection سخت افزاری ، …

در این مقاله، چگونگی پارتیشن بندی فضای یک دیسک در لینوکس، نحوه ایجاد یک فایل سیستمی روی پارتیشن و فعال سازی آن در سیستم های بر اساس لینوکس، نشان داده شده است. شما می توانید با استفاده از کامنت گذاری یا پست گذاشتن، سئوالات خود را بپرسید یا نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

به منظور استفاده بهینه از فضاهای ذخیره سازی مانند هارد درایوها و درایو یواس‌بی در کامپیوتر خود، لازم است نحوه ساختار آنها را بدانید و سپس در لینوکس مورد استفاده قرار دهید. در اغلب موارد، فضاهای ذخیره سازی بزرگ در دیوایس ها به اجزاء کوچکی به نام پارتیشن تقسیم می گردند.

پارتیشن بندی شما را قادر می کند که هارد خود را به چندین بخش تقسیم نمایید به طوری که هر بخش به تنهایی به منزله یک هارد جداگانه عمل می نماید. . این تقسیم بندی برای زمانی که قصد نصب نمودن چندین سیستم عامل روی یک کامپیوتر دارید بسیار مفیدتر است.

در این مقاله قصد داریم چگونگی پارتیشن بندی در لینوکس مانند توزیعات  CentOSRHELFedoraDebian و Ubuntu را شرح دهیم.

ایجاد دیسک پارتیشن در لینوکس

در این بخش نحوه پارتیشن بندی فضای دیسک در لینوکس با استفاده از خط فرمان Parted را شرح خواهیم داد.

مرحله اول مشاهده جدول پارتیشن یا layout همه دیوایس ها میباشد . این امر به شما کمک می نماید تا حجم (فضای) دیوایس موردنظر خود را شناسایی نمایید. می توانید این کار را با خط فرمان fdisk انجام دهید. فلگ -l نمایانگر لیست layout پارتیشن ها در دیوایس ها میباشد .

آموزش پارتیشن بندی در لینوکس

درخروجی دستور بالا، دو هارد دیسک وجود دارد که در این سیستم تستی نصب شده است . /dev/sda  هارد اول و /dev/sdb هارد دوم است.

در این مورد می خواهیم /dev/sdb را پارتیشن بندی نماییم. به منظور ایجاد تغییر در پارتیشن های دیسک، هارد دیسک را با کد دستوری زیر شروع به کار می نماییم:

در خط فرمان Parted یک جدول پارتیشن از طریق mklabel msdos  یا gpt ایجاد نموده و سپس Y/es را به منظور تایید، ثبت نمایید.

(parted) mklabel msdos

چگونگی پارتیشن بندی در لینوکس

مهم: اطمینان حاصل نمایید که در خط فرمان از دیواس صحیح استفاده کنید. اگر شما خط فرمان Parted را بدون نام دیوایس اجرا نمایید، به طور تصادفی یک فضای دیوایس را برای تغییر انتخاب می نماید.

در مرحله بعد پارتیشن اولیه جدیدی را روی هارد دیسک ایجاد کرده و جدول پارتیشن را به صورت زیر پرینت بگیرید:

ایجاد پارتیشن در لینوکس

برای ایجاد پارتیشن دیگر به منظور اضافه سازی فضا به صورت زیر عمل نمایید:

ساخت پارتیشن در لینوکس

برای خارج شدن از این کدهای دستوری quit را تایپ نموده تا تغییرات به صورت اتوماتیک ذخیره گردند.

گام بعدی، ایجاد  file system type روی هر پارتیشن است. بدین منظور می توانید از  mkfs   utilityاستفاده نمایید (می توانید فایل سیستم  ext4  را با فایل سیستم مورد نظر خود تعویض نمایید).

روش پارتیشن بندی لینوکس

برای دسترسی به فضای دیسک، لازم است که با ایجاد  mount points پارتیشن ها را به شکل زیر فعال نمایید:

برای بررسی فعال شدن پارتیشن ها، خط فرمان  df  را اجرا نمایید تا مصرف فضای دیسک سیستم فایل را گزارش نماید.

ساخت پارتیشن در لینوکس

مهم : برای شناسایی خودکار پارتیشنی که به تازگی ایجاد نموده اید در زمان بوت سیستم عامل نیاز است فایل  /etc/fstab  را ویرایش نمایید .

امتیاز کاربران :

(+98) 021-71326
تماس با ما
  • تهران خیابان شریعتی چهارراه طالقانی خیابان طاهریان جنب بن بست تیموریان پلاک 61 واحد 1
  • 021-71326
  • 021-77624118
namad

در شبکه های اجتماعی با ما همراه شوید!