معرفی سیستم عامل های ویندوز و لینوکس

سیستم عامل ویندوز

این سیستم عامل محصول شرکت مایکروسافت بوده و با دو ساختار متفاوت از سوی این کمپانی ارائه شده است.نوع اول این سیستم عامل برای مصارف خانگی و اداری می باشد و نسخه دیگر آن برای مدیریت سرور و شبکه ها استفاده می شود و به همین دلیل با نام ویندوز سرور معرفی شده است..

اولین نسخه ویندوز سرور در سال ۲۰۰۰ منتشر شد که به همین دلیل به نام ویندوز سرور ۲۰۰۰ نام گذاری شد و بعد از آن نسخه های متعددی طی ۱۲ سال از سوی کمپانی مایکروسافت جهت بهینه سازی و افزایش کارایی و سرعت بخشیدن به آن معرفی گردید.در سیستم عامل ویندوز سرور به دلیل انحصاری بودن آن توسط کمپانی مایکروسافت برخی سرویس ها به صورت انحصاری ارائه شده است.مانند: وب سرور IIS , سیستم Active Directory , زبان برنامه نویسی .Net و …

 

سیستم عامل لینوکس

این سیستم عامل در سال ۱۹۹۱ میلادی توسط لینوس بندریک توروالدز و بر پایه سیستم عامل Unix طراحی شده است.این سیستم عامل به صورت کد باز (OpenSource) بوده و دارای انعطاف پذیری بالا و قابلیت های بسیار می باشد.

این سیستم عامل به دلیل اینکه کد باز بوده است، کسانی که سر رشته کافی از این سیستم عامل و زبان های برنامه نویسی پایه داشتند در طی چند دهه شروع به گسترش و توسعه دادن آن کردند به طوریکه در حال حاظر شاهد بیش از ۸ نوع از این سیستم عامل با ساختار و امکانات متفاوت هستیم.

از نمونه های مختلف این سیستم عامل می توان به Suse – RedHat – Debian – FreeBSD – Solaris و ... اشاره نمود.

در نظر داشته باشید که بیشتر نسخه های فعلی رایگان بوده و توسط اشخاص یا Community های مختلف در سرتاسر دنیا و به صورت رایگان توسعه داده شده اند.

جا دارد همینجا اشاره ای کنیم به نسخه های بومی لینوکس که معروف ترین آنها سیستم عامل زمین یا Xamin که بر پایه توزیع Debian  می باشد و توسط متخصصیین داخلی کشور تولید و بروزرسانی می شود.

تا به اینجا به معرفی دو سیستم عامل ویندوز و لینوکس پرداختیم و امیدواریم آشنایی نسبی با این دو سیستم عامل پیدا کرده باشید.

در مبحث بعدی به سراغ تفاوت های این دو سیستم عامل می پردازیم.

 

تفاوت های سیستم عامل ویندوز و لینوکس

همانطور که در بخش قبلی توضیح دادیم سیستم عامل لینوکس و ویندوز به طور کامل در ساختار و از لحاظ سیستمی تفاوت های زیادی دارند که در این بخش این تفاوت ها را به طور مختصر شرح می دهیم.

واسط کاربری :

ویندوز : یکی از سیاست های  شرکت مایکروسافت در ارائه سیستم عامل ویندوز ارائه نسخه های مختلف از آن می باشد.برای مثال شرکت مایکروسافت در هر ارائه از سری های مختلف از سیستم عامل های مورد استفاده در سرورهای سازمان ها گرفته تا سیستم عامل های مورد استفاده در سیستم های خانگی و سیستم عامل های مورد استفاده در لپ تاپ و گوشی های هوشمند تا دستگاه های صنعتی را پشتیبانی می کند که این باعث محبوبیت این سیستم عامل در میان کاربران می باشد.

همچنین یکی دیگر از عواملی که باعث محبوبیت ویندوز از لحاظ واسط کاربری در میان کاربران می شود این است که مایکروسافت تمام کارهای مدیریتی را در به صورت رابط کاربری گرافیکی در اختیار کاربران خود قرار می دهد که باعث می شود کاربران تنها با چند کلیک ساده کارهای معمول خود را به راحتی و بدون هیچگونه مشکلی انجام دهند.

لینوکس : این سیستم عامل مانند سیستم عامل ویندوز نسخه های متعدد برای مصارف خاص ندارد و به دلیل اینکه اکثر فرآیند هایی که قرار است در این سیستم عامل انجام شود در سطح پایین سیستم عامل انجام می شود کاربر موظف است یک سری از کارهای مدیریتی را  در قالب خط فرمان اجرا کند که این برای کاربران عادی کمی دشوار می باشد.

در نظر داشته باشید که سیستم عامل لینوکس هم رابط گرافیکی دارد که می توان از آن برای مدیریت و کار با آن استفاده نمود اما هنوز نتوانسته به حد کافی مانند ویندوز کاربران را به سوی خود بکشد.

 

پایداری و امنیت :

ویندوز : سیستم عامل ویندوز از لحاظ پایداری نسبت به رقیب خود یعنی لینوکس رتبه پایینتری را دارد و چون نمی توان به صورت مستقیم آن را مدیریت نمود و تمامی کد های آن بسته است در صورت بروز هرگونه مشکل و یا آلوده شدن به ویروس باید با آن دست و چنجه نرم کرد. به عنوان یک برنامه نویس یا یک کاربر شما به هیچ عنوان نمی توانید به فایل ها و کدهای برنامه نویسی شده برای سیستم عامل ویندوز دسترسی پیدار کنید و هیچکس هم نمی تواند ادعا داشته باشد که می تواند به این کدها دسترسی پیدا کند ، در اصطلاح فنی هسته یا Kernel اصلی سیستم عامل ویندوز غیرقابل دسترسی می باشد.

لینوکس : در این سیستم عامل کاربر محدود به میزان منابع سخت افزاری سیستم نیست و با هر میزان منابع سخت افزاری می تواند سیستم عامل را نصب کند.از لحاظ پایداری یکی از دلایلی که می توان برای آن برشمرد این است که کاربران زیادی در سطح جهان بر روی این سیستم عامل فعالیت داشته و آن را به طور پی در پی توسعه و بهینه کرده اند.در نظر داشته باشید که به دلیل متن باز بودن این سیستم عامل کنترل آن از لحاظ امنیتی بسیار آسان بوده و به ندرت برای آن می توانند ویروس و یا فایلهای مخرب بنویسند این امر باعث شده تا این سیستم عامل محبوبیت بیشتری در میان کاربران از لحاظ امنیت و پایداری داشته باشد.

راه اندازی ورود ۲ مرحله ای در Redhat

two-factor-auth.png (600×600)

شاید تا کنون پیش آمده باشد که بخواهید امنیت بیشتری برای مجیط SSH خود محیا کنید تا از حمله های Brute Force و دیگر خطرات آن در امان باشید و ممکن است راه های زیادی اعم از تغییر رمزعبور سرور به رمزعبور های پیچیده ، تغییر پورت ورود به سرور و... را امتحان کرده باشید اما ایمن ترین راه ها استفاده از ورود ۲ مرحله ای می باشد. زیراکه در ورود ۲ مرحله رمزعبور شما پس از تولید تنها برای مدت زمان معینی معتبر می باشد و به صورت تصادفی رمزعبور شما تغییر می کند و به همین جهت پیدا کردن آن کار بسیار دشوار و نشدنی است.

برای راه اندازی ورود ۲ مرحله ای لینوکس ابتدا لازم است دستور زیر را اجرا کنید تا بسته های مورد نظر نصب گردد.

yum install pam-devel make gcc-c++ wget -y

سپس بسته Google Authenticator را بر روی سرور خود نصب کنید.

cd /root
wget https://google-authenticator.googlecode.com/files/libpam-google-authenticator-1.0-source.tar.bz2
tar -xvf libpam-google-authenticator-1.0-source.tar.bz2
cd libpam-google-authenticator-1.0
make
make install
google-authenticator

با اجرای فایل google-authenticator سوال هایی از شما پرسیده می شود که می بایست به آنها پاسخ دهید پس از پاسخ به سوال ها شما کد مخفی و کد های ضروری را دریافت می کنید.

توجه داشته باشید که کد های ضروری یا اصطلاحا emergency codes را باید جایی امن یادداشت نماید تا در صورت عدم دسترسی به Authenticator از این کد ها استفاده کنید.

Your new secret key is: XEKITDTYCBA2TLPL
Your verification code is 645219
Your emergency scratch codes are:
54219764
85219643
34751948
52197541
91452183

همینک فایل /et/pam.d/sshd را با دستور vi یا nano باز کنید تا ماژول Google Authenticator را بارگذاری کنیم.

با باز کردن فایل فوق خط زیر را در ابتدای فایل اضافه کرده و فایل را ذخیره کنید.

auth required pam_google_authenticator.so

مجددا فایل /et/ssh/sshd_config را با دستور vi یا nano باز کرده و به دنبال عبارت ChallengeResponseAuthentication گشته و مقدار آن را به yes تغییر دهید و فایل را ذخیره کنید.

در انتها با دستور service sshd restart این سرویس را ریستارت کنید تا تنظیمات جدید اعمال شود.

برای مرحله پایانی شما بایستی نرم افزار Google Authenticator را بر روی دستگاه موبایل، تبلت و... خود نصب کنید، پس از نصب نرم افزار مورد نظر یک حساب کاربری جدید با رمزعبور مخفی یا صطلاحا Secret Key که در قسمت بالا توضیح داده شد یک حساب کاربری اضافه کنید تا رمزعبور یکبار مصرف شما تولید شود.

همینک شما می توانید با استفاده از ورود ۲ مرحله ای وارد SSH Server خود شوید.

معرفی و بررسی مجازی ساز های پر کاربرد

شاید تا کنون برای شما پیش آمده باشد که در انتخاب مجازی ساز مناسب برای کار خود دچار اختلاف نظر شده اید و نتوانسته اید تصمیم درست را بگیرید و یا پس از انتخاب مجازی ساز اشتباه دچار مشکلاتی شده اید. امروزه مجازی سازها توسط شرکت های مختلفی ارائه و برنامه نویسی می شوند که برخی از آنها عبارتند از :

 1. OpenVZ
 2. KVM
 3. VMWare
 4. XEN
 5. VirtualBox

دربین موار ذکر شده در بالا مجازی سازvirtualbox کمترین سهم را در مصارف تجاری دارد و تقریبا کارایی زیادی در بازار تجارت دارا نیست برای آشنایی بیشتر شما عزیزان با هر یک از این مجازی ساز ها سعی کردیم به صورت جداگانه به معرفی آنها بپردازید

 • OpenVZ

این مجازی ساز توسط شرکت Odin یا همان توسعه دهندگان پلسک توسعه داده می شود و با نصب هسته اختصاصی خود بر روی سیستم عامل امکان راه اندازی سرور مجازی برای سرور میزبان را فراهم میکند. اما در این نوع مجازی ساز به دلیل اینکه مجازی سازی اصطلاحا بر اساس تکنولوژی System Level می باشد و به دلیل اینکه این مجازی ساز از هسته پچ شده خود برای ساخت و راه اندازی سرورهای مجازی استفاده می کند تنها امکان ارائه سیستم عامل های لینوکسی را دارد و به همین دلیل ممکن است برای انجام بعضی تغییرات مرتبط با کرنل سیستم عامل های میهمان خود را دچار مشکل کند و شایان ذکر است که در این نوع مجازی ساز بیشتر منابع به صورت گارانتی در اختیار سیستم عامل میهمان یا همان سرور مجازی قرار می گیرد.

 •  KVM

یکی از توسعه دهنگان اصلی  مجازی ساز KVM شرکت Redhat می باشد .  این مجازی ساز بر روی سرور میزبان با سیستم عامل لینوکس راه  اندازی میشود اما با توجه به تکنولوژی مختص خود سرور های مجازی را با هسته یا کرنل مخصوص به خودشان ایجاد میکند که این موضوع به شما  این امکان را میدهد تا بتوان  سرور مجازی با هر نوع سیستم عامل دلخواهی نظیر ویندوز ، لینوکس ، BSD  و ...  را بر روی آن راه اندازی و  بهره برداری کنید همچنین با توجه به اختصاصی بودن کرنل سرور های مجازی مشکل قبلی برای تغییر در کرنل سرور میهمان که در Openvz   شاهد آن بودیم را نخواهد داشت . KVM  به سرور مجازی خود منابع اختصاصی ارائه میکند و از این نظر کیفیت بالایی را برای سرور میهمان به  ارمقان می آورد .

 • VMWARE ESXi

مجازی ساز ESXI  یکی از پر مصرفترین سیستم های مجازی سازی برای کاربرد تجازی و آزمایشگاهی میباشد که با ارائه امکانت بسیار به  کاربر تقریبا تمام نیاز های مدیر سرور و کاربر را برطرف میکند روز به روز شاهد ارائه آپدیت های جدید برای این مجازی ساز هستیم که در هر  آپدیت آن امکانات جدیدی به ESXI  اضافه میشود شرکت VMware  مجازی ساز خود را با سیستم عامل مخصوص به خود ارائه میکند و برای  آشنایی با برخی امکانات این مجازی ساز میتوان به انتخاب مدیر برای ساخت سرور مجازی با منابع به صورت اختصاصی یا غیر اختصاصی ،  ارائه سرور مجازی با کرنل اختصاصی و نرم افزار محبوب Vcenter  برای کنترل و مدیریت بهتر ماشین های مجازی اشاره کرد . با توضیحات بالا شایان ذکر است که شما می توانید روی این مجازی ساز هر نوع سیستم عاملی را نصب  و در سرور میهمان استفاده نمایید.

 • XEN

مجازی ساز Xen یکی از دیگر مجازی ساز های پایدار است که نسخه اولیه آن توسط آزماشگاه دانشگاه کمریج ارائه شد.   این مجازی ساز سرور  های میهمان خود را با هسته اختصاصی ایجاد کرده و منابع کاملا اختصاصی را به آنها تخصیص میدهد. برای اجرا کردن سیستم عامل هایی نظیر ویندوز، BSD و.. روی  مجازی ساز xen  نیاز به نصب xen hvm  بروی سرور اصلی است .

 • VirtualBox

این مجازی ساز که نسخه اولیه آن در سال ۲۰۰۷ که توسط شرکت Innotek GmbH توسعه داده و ارائه شد در این مجازی ساز که به صورت  یک Application بر روی سرور میزبان نصب می شود امکان ارائه سرور مجازی یا سیستم عامل میهمان با هسته اختصاصی وجود دارد. این  مجازی ساز چندسال پس از توسعه آن توسط شرکت Sun خریداری شد و همینک توسط این شرکت توسعه داده می شود.

 

آشنایی با مرکزداده یا دیتاسنتر - قسمت یک

شاید تا کنون برای خیلی از مشترکین این سوال پیش آمده باشید که یک مرکزداده یا دیتاسنتر چه ویژگی هایی باید داشته باشد که اکنون در این مقاله به بررسی ویژگی های اصلی یک مرکزداده یا دیتاسنتر خواهیم پرداخت.

 • لینک های ارتباطی
یکی از ویژگی های مهم و پایه ای یک دیتاسنتر یا مرکزداده داشتن چندین لینک ارتباطی و راه اندازی Routing Protocol های متعدد با دیگر سرویس دهنده های اینترنت می باشد. زیرا با انجام این مورد پایداری لینک های ارتباطی سرورهای میزبانی شده در آن مرکزداده یا دیتاسنتر بالا خواهد رفت و یا در صورت بروز هرگونه خرابی در یک لینک ارتباطی و یا پر شدن یک لینک ارتباطی به دلایل مختلفی اعم از حملات DDoS و... اختلالی در لینک ارتباطی سرورهای میزبانی شده به وجود نخواهد آمد.
 •  سیستم تهویه و Cooling
امروزه یکی از عوامل خیلی مهم و اصلی دیگر در یک مرکزداده سیستم های تهویه و Cooling آن دیتاسنتر یا مرکزداده است. زیرا با پیشرفت تکنولوژی رویکرد شرکت های سازنده سمت ساخت سرورهایی با ابعاد های کوچک می باشد و با کاهش ابعاد و یا وجود سرورهایی با سایزهایی مانند ۱ یونیت  داشتن سیستم تهویه و Cooling بسیار مناسب امری ضروری برای یک دیتاسنتر می باشد.
 •  سیستم برق و برق اضطراری
یکی دیگر از عوامل خیلی مهم در مراکزداده داشتن سیستم برق به صورت A+B می باشد که این عبارت به این معنی است که سیستم برق A از یک Post برق و سیستم برق B از پست برق دیگری تامین شود تا در صورتی که برای یک پست برق مشکلی ایجاد شد پست برق دیگر امکان سرویس دهی برق به سرورهای میزبان را داشته باشد. پس از تامین برق مرکزداده به صورت A+B بایستی در مسیر هر کدام از این پست های برق سیستم برق اضطراری ، UPS یا ژنراتور قرارداده شود تا در صورتی که برای پست برق مشکلی ایجاد شد سیستم برق اضطراری توان جایگزینی را داشته باشد.
 • سیستم های مانیتورینگ
پس از برقراری موارد فوق برای یک دیتاسنتر یا مرکزداده راه اندازی یک سیستم مانیتورینگ جهت بررسی لینک های ارتباطی، سیستم های تهویه و برق اضطراری ضروری می باشد تا در صورت بروز هرگونه خطا امکان عیب یابی سرویس آن میسر باشد. شایان ذکر است که موارد فوق تنها برخی از موارد اصلی می باشد و در مقالات دیگر به شرح استاندارد های یک مرکزداده یا دیتاسنتر و موارد اصلی دیگر خواهیم پرداخت.
Partner Bg